הפוך לדף הבית | כניסת חברים | הרשמה | שלום אורח
24 באוקטובר, 2016
הישג ליוצרים: בג"ץ יפקח על הוצאות רשות השידור
הישג לאיגודי היוצרים היום בבג"ץ. בדיון בעתירה נגד רשות השידור קבע בית המשפט כי הוא יהיה זה שיפקח על הוצאות הרשות במשך שנת 2013 ויוודא כי הן מגיעות לידי היוצרים. אסף אמיר: "יש שופטים בירושלים". אורי רוזנווקס: "התוצאה הטובה ביותר מבחינתנו"
12/12/2012 - [בתעשייה]

מאת: יריב פלג

הישג משמעותי לאיגודי היוצרים. בדיון שנערך בבג"ץ בנוגע לעתירת האיגודים נגד רשות השידור, קבע בית המשפט כי הוא יהיה זה שיפקח, באופן פרטני, על כך שהרשות תעמוד בכל חובות ההשקעות בהפקות מקור, עליהן הצהירה בשנת 2012 ותצהיר בשנת 2013.

נשיא בית המשפט העליון, השופט אשר גרוניס, דרש לוודא כי הסכומים עליהם מדווחת הרשות כהוצאות אכן יגיעו בסופו של דבר לידי המפיקים וכי הרשות תמציא לידיו דוחות המפרטים איזה סכומים הושקעו ובאילו סוגות תוכן.

אנשי איגודי היוצרים נשמעו מעודדים ביותר. "הוכחנו שוב שכאשר כל האיגודים משלבים ידיים ועובדים יחד, אפשר להגיע לתוצאות מרשימות. אני מקווה שזהו שלב נוסף במעבר התנהלות רשות השידור מהתנהלות קלוקלת להתנהלות שקופה ונקייה יותר", אמר יו"ר איגוד המפיקים אסף אמיר, שסיכם בפראפרזה על דברי ראש הממשלה המנוח מנחם בגין, "יש שופטים בירושלים".

יו"ר פורום היוצרים הדוקומנטריים אורי רוזנווקס, שנכח בדיון, אמר כי "בית המשפט מינה את עצמו בעצם לרגולטור של רשות השידור ויפקח עליה בצורה הדוקה. מדבריו של גרוניס משתמע כי הוא לא ממש סומך על התנהלות הרשות ועל יכולתה לעמוד בהתחיבויותיה. לא יכולנו לצפות לתוצאה טובה יותר וכעת נסתער ביתר שאת על ענייני השקיפות והשיוויוניות בהתנהלות הרשות ונוודא כי הכסף שהיא מוציאה יגיע להפקות ולידי היוצרים".

עורך הדין יהושוע רזניק, ממשרד "רזניק, סרטל, סהראי", שייצג את היוצרים בעתירה יחד עם שותפו ינון סרטל, הסביר כי "בית המשפט יהיה מעתה הגוף אליו תמסור רשות השידור דין וחשבון, כולל פירוט ההוצאות על פי סוגות התוכן השונות. הרשות תצטרך למסור דוחות כאלו גם בנוגע לכספים עליהם הצהירה, במהלך 2012, שתוציא בשנה הקרובה וגם על כספים עליהם תצהיר במהלך 2013. בשורה התחתונה, בית המשפט יפקח שדיווח ההוצאות אכן ישקף סכומים אמיתיים המגיעים להפקות".

מדו"ח שהגישה הרשות בסוף אוקטובר, לקראת דיון קודם בבג"ץ (שנדחה), עולה כי ב-2012 נמשכה המגמה של אי עמידת הרשות בהתחייבויותיה התוכניות. על פי הדו"ח בשנה זו ניצלה הרשות רק 19% מתוך הסכום הנדרש להשקעה בהפקות מקור מקומיות על פי חוק. מתוך 71 מיליון שקל, הסכום אותו התחייבה הרשות להשקיע במהלך 2012 בהפקות מקור, הושקעו עד סוף אוקטובר רק 13.4 מיליון שקל.

רשות השידור גם פרסמה במהלך השנה האחרונה קולות קוראים רבים להפקת פרויקטים שונים בתחומי הדרמה והתעודה, אולם מנתונים שנאספו במהלך חודש נובמבר בפורום היוצרים הדוקומנטריים, עולה כי אין בכך כדי ללמד על מחויבות חדשה של הרשות ליצירה מקורית. מתוך מאות פרויקטים שהוגשו על ידי יוצרים במסגרת הקולות הקוראים שהסתיימו בחודש יולי, למשל, רק מעטים נחתמו ויצאו להפקה ב-2012, המסתיימת בעוד כשבועיים.

מרשות השידור נמסר בתגובה כי בית המשפט לא קיבל את טענות העותרים לעניין אופן מדידת ההוצאה על רכש הפקות מקור ואימץ הדרך שבה פועלת רשות השידור.

רשות השידור פועלת נמרצות ליישום מלא של הוראות החוק שחוקק באמצע שנת 2012 ובתוך כך הצליחה בתוך חודשים ספורים להתקשר עם מפיקים לרכש הפקות מקור בסכום של כ-70 מיליון שקל.

עם השלמת ההתקשרויות עד לסוף שנת 2012, הרשות תוציא על רכש הפקות מקור מז'אנר הסוגה העלית סכום העולה בכ-5 מיליון שקל על המינימום שנקבע בחוק.

רשות השידור נחושה להמשיך ולקיים את הוראות החוק כלשונן תוך שמירה על עקרון השקיפות ולפיכך נענתה בחיוב להצעת בית המשפט כי הרשות תדווח לבית המשפט במהלך 2013 על עמידתה בחוק.

הדפסה שלח לחבר
הוסף תגובה  תגובות
עמליה (12/12/2012)
היוצרים ניכשלו היום בבגצ. חבל שרוזנווקס והחברים מיחצנים עצמם באופן כזה ואינם אומרים את האמת. הסאגה המגלומנית של התביעה היקרה הזאת (שנעשתה על חשבוננו) הסתיימה בקול ענות חלושה בית המשפט אכן יבחן את נושא הוצאות הרשות בעוד חצי שנה. נו אז מה. אבל הטענה העיקרית של היוצרים - לשלם כבר השנה את כל 74 מליון השקל נדחתה בבוז על ידי בגץ. הרשות לא תחוייב לשלם את מלוא הסכום השנה. גם חוזה חתום ללא תשלום יחשב לה כתשלום. חבל שאת העניין הזה אורי ווהחברים מסתירים.  
 
רונן (13/12/2012)
מתוך מכתבו של אורי רוזנווקס מפורום היוצרים הדוקומנטריים:
"בית המשפט הותיר את העתירה פתוחה והכיל אותה למפרע גם על 2013. בשנה הקרובה, רשות השידור
תצטרך להעביר לבית המשפט ואלינו, דווח מלא ומפורט עפ"י חלוקה לז'אנרים ותקציבים לגבי
כל השקעותיה בהפקה מקורית.

בחודש יולי תעביר דווח על כל שנת 2012 ומחצית השנה הראשונה של שנת 2013,
בינואר 2014 על המחצית השנייה של 2013 .

חשוב להבהיר שעד שיבחנו הדוחות הללו, 2012 נשארת פתוחה לביקורת ואינה יכולה להיחשב כמעשה עשוי,
כמו שנים קודמות בהם לא עמדה רשות השידור במחויבויותיה.

בפועל בית המשפט מינה עצמו לרגולטור של רשות השידור בשנה הקרובה,
בעשותו כך, הוא בעצם מרמז שאינו סומך לא על רשות השידור ומוסדותיה ולא על וועדת הכנסת"
 
חיפוש חופשי:
חיפוש לפי ענף:
> עבודה
קול ישראל 
חדשות
רדיו
הגשות, הקרנות ואירועים שאסור לפספס.
בניית אתרים
הפוך לדף הבית | פרסום באתר | תנאי שימוש | כתוב לנו