הפוך לדף הבית | כניסת חברים | הרשמה | שלום אורח
27 באוקטובר, 2016
גבעת רוממה אינה עונה
ברשות השידור השיקו לוח שידורים חדש לערוץ 1, אולם לא הכול ורוד בממלכת רוממה. הרפורמה שוב תקועה, הצעות לקולות קוראים שהוציאה הרשות לא זוכים למענה ולא ברור אם הרשות תעמוד גם הפעם במחויבויות התוכן שלה. הרשות: "הלוח החדש מביא את פירותיהם הראשונים של ההתקשרויות"
21/02/2013 - [טלוויזיה]

מאת: יריב פלג

רשות השידור השיקה השבוע את לוח השידורים לאביב הקרוב, אולם נראה כי בכל הקשור להתנהלות הפנימית ברשות ולקשריה עם חברות ההפקה והיוצרים, אנו עדיין עמוק בתוך החורף. 

הרפורמה המתוכננת ברשות, שהייתה אמורה לצאת לפועל כבר לפני מספר חודשים (בנובמבר), סובלת מעיכובים אין ספור וכעת היא נדחית שוב, ככל הנראה לחודש אפריל. הרפורמה מתעכבת בשל מחלוקת עם עיתונאי הרשות, המיוצגים על ידי אגודת העיתונאים בירושלים. עיקר המחלוקת היא על נאי פרישתם של חלק מהעיתונאים ותנאי העסקתם החדשים של אלו שנשארים. 

ההסכם עם העיתונאים קובע כי כ-1,270 עובדים צפויים להישאר ברשות, וכ-700 יפרשו ממנה. גובה המענקים לפורשים, ינוע בין 100 אלף למיליון שקלים, אולם אגף התקציבים באוצר לא ראה את ההסכם בעין יפה ואף שקל לבטלו. מאידך, באגף הממונה על השכר באוצר הצהירו בעבר כי הם מחויבים להסכם בין הצדדים, במידה ולא יחרוג מתקציב מימון הרפורמה.

ב-3 במארס, כך פורסם הבוקר באתר ice, צפויה להתקיים פגישה בין הממונה על השכר באוצר, קובי אמסלם, לבין בכירים ברשות, בה ידונו ההסכם עם העיתונאים. בפגישה זו אמורים הצדדים לסכם את כל הפרטים ולמעשה לתת אור ירוק לרפורמה, אם לא יהיה שינוי של הרגע האחרון.

חשוב לזכור כי מדובר בתקופת הרכבת הקואליציה, ובאוצר יעדיפו להמתין עד למינויו של שר חדש לתפקיד. כמו כן, גם לערוץ 1 לא מונה עדיין מנהל. ועדת האיתור כבר בחרה במשה נסטלבאום לתפקיד, אולם המינוי מתעכב בשל תלונות בנוגע לנסטלבאום, הנידונות כעת בנציבות שירות המדינה.

עוד עניין המעיב על התנהלות הרשות היא הבירוקרטיה והסחבת הגדולה בטיפול בקולות הקוראים להפקת תוכניות שונות. הרשות מפרסמת קולות קוראים, הזוכים לתשובות והצעות מצד יוצרים וחברות הפקה, אולם היא אינה חוזרת אל הפונים ומעכבת את ההצעות אצלה במשך זמן רב. מפיקים רבים הביעו כעס על כך וטענו כי העניין קשור גם לכך שמזה שנים רשות השידור והערוץ הראשון אינם עומדים במחויבויות לתוכן מקורי, להן הם נדרשים.

נושא זה עמד במרכזו של מאבק ממושך ועתירה שהגישו ארגוני היוצרים לבג"ץ. בעקבות הדיון בעתירה רשמו ארגוני היוצרים הישג מרשים, כאשר בית המשפט החליט כי הוא יהיה זה שיפקח על הוצאות הרשות במשך שנת 2013 ויוודא כי הן מגיעות לידי היוצרים. מנגד, נשמעות הטענות ברשות השידור כי העמידה במחויבויות התוכן המוקרי יהפכו את הרשות לחדלת פרעון. האם השנה הנוכחית תהיה שנת מפנה ביחסה של הרשות לתוכן מקורי? ימים - ובית המשפט - יגידו.

יו"ר פורום היוצרים הדוקומנטריים, אורי רוזנווקס, לא מתרשם מלוח השידורים החדש. "זה מאוד יפה שאנשי הרשות ארגנו לעצמם יום כיף בתל אביב, אבל יש מאות יוצרים שממתינים לתשובה על הקולות הקוראים שפורסמו ב-2012, ומהם בוחר המנכ"ל להתעלם. אני לא רואה ביטוי בלוח לסוגה עילית, ולא יודע על שום קולות קוראים שקודמו או נחתמו. הדבר הזה לא יישאר הרבה זמן כך. הסבלנות של היוצרים פקעה. נפגש בבג"ץ ואז נראה במה השקיעו ברשות".

 

מרשות השידור מסרו בתגובה כי: "ככלל הלוח החדש מביא את פירותיהם הראשונים של התקשרויות הרשות. עשיית דרמה אורכת חודשים רבים רב וככל שהפקות יבשילו (כגון העונה השניה של "30 ₪ לשעה", הסדרה "תפוחים מהמדבר" ועוד) הן תעלינה לשידור כשתהיינה מוכנות במהלך השנה. הערוץ הקדיש תקציבי פיתוח למספר סדרות דרמה חדשות ומתכנן סדרת דרמה יומית.

"לנושא התעודה מוקדשת בלוח רצועה יומית בת כשעה שבמסגרתה משודרות "הסיפור האמיתי", "מבט שני", "לחיות בסרט" (מגזין העוסק בתיעוד היצירה הדוקומנטרית בארץ), סדרות תעודה כגון "שומרי הסף" וסרטי תעודה בודדים. ההצעות לסדרות התעודה מויינו ובתוך מספר ימים ידונו בועדת ההתקשרויות ומפיקי סרטי התעודה הבודדים שנבחרו הוזמנו למו"מ אל מול הרשות לצורך השלמת ההתקשרות עימן.

"מספר הצעות בסוגות השונות (דרמה, תעודה, בידור)  נידחו לשנת 2014 בשל הקיצוץ בתקציב ההתקשרויות השנה הנובע מההפחתה (על פי החקיקה) בהכנסות הרשות מהאגרה והקצאת חלק מהעוגת ההתקשרויות לטובת השידורים בערבית". 

לסיום, יש (אולי) תמורה בעד האגרה. ביום עיון מיוחד שנערך אתמול בנושא שיפור השרות באגף הגבייה, קבע יו"ר הרשות אמיר גילת כלל של "אפס סבלנות למשתמטים סדרתיים, מאה אחוז סבלנות לאזרחים משלמי האגרה". גילת קבע להנהלת הרשות יעד של הפחתת התלונות המוצדקות של אזרחים בעניין האגרה בלפחות 33% בשנה הקרובה.

הדפסה שלח לחבר
הוסף תגובה  תגובות
יוצר ישראלי (21/2/2013)
קשה לקבל הפקות בלי קומבינות... בלי לקטורים חברים,,, בלי המאפיה התל אביבית.. קשה אההה? פתאום ההצעות שאתם מגישים על הפלסטינאים המסכנים, ועל היהודים הרעים, לא כל כך מתאימים לערוץ טלוויזיה ישראלי לאומי.
זה בסדר.. תמשיכו לבכות... בערוץ 1 לפחות יכול כל יוצר שיש לו סרט ראויי לקבל עבודה.. בלי קשר את מי הוא מכיר, עם מי הוא שותה או מעשן... ערוץ 1 עומד מול היוצרים בכבוד... רק לפתור את עניין המע"מ בהפקות ויהיה עוד יותר טוב.
 
טובי ארבל (25/2/2013)
אכן, הביצה התלאביבית מצמיחה לקטוריזציה מסריחה, נפוטיסטית ואינטרסנטית ולא כך בהחלטות רשות השידור. טוב, זה לא אומר שאין שם בעיות אחרות
 
יוצר (25/2/2013)
עוד בינוני שיעמוד בראש הפירמידה? איפה הימים של ארנון ? צריך כריזמה יצירתית עםצ רזומה לא של הנחיית ערבי שבתרבות ומזימות במחלקת חדשות. לאן הגעת אמיר גילת?? זו הפרסונה לעמוד סבראש תחנת שידור? ערוץ קהילתי גדול עליו
 
חיפוש חופשי:
חיפוש לפי ענף:
> עבודה
הוניג יורם
יוצרים דוקומנטריים חברי הפורום
הגשות, הקרנות ואירועים שאסור לפספס.
בניית אתרים
הפוך לדף הבית | פרסום באתר | תנאי שימוש | כתוב לנו