הפוך לדף הבית | כניסת חברים | הרשמה | שלום אורח
27 באוקטובר, 2016
כתב העת המיתולוגי "קשת קולנוע" ישוב לצאת במהדורה שנתית
במלאת 45 שנה לפרסומו של כתב העת המיתולגי "רבעון קשת קולנוע" הוחלט להוציא אותו מחדש בגרסה שנתית
20/10/2013 - [קולנוע]

מאת: עדיה אמרי אור

שוחרי קולנוע, צעירים ובוודאי שמבוגרים מכירים לפחות בשמו את כתב העת "רבעון קשת - קולנוע" שיצא לראשונה בשנת 1968 בתקופה בה הקולנוע והכתיבה עליו נחשבה לאיזוטרית במקרה הטוב ולנחותה במקרה הרע, ורעיון פרסום מהדורה מקומית ל"מחברות הקולנוע" הצרפתיות של הגל החדש נשמע כמו פנטזיה מופרכת. 

לנוכח העניין הגובר במהדורה החדשה של "רבעון קשת  קולנוע", שיצאה לאור בימים אלו ביוזמת ביה"ס סם שפיגל לקולנוע ולטלוויזיה - ירושלים במלאת 45 שנה לפרסומו המקורי, החליט רנן שור, מנהל בית הספר,  כי ביה"ס יחדש את כתב העת ויוציא בכל שנה גיליון חדש של "קשת קולנוע". את הגיליונות החדשים יערכו שור והסופר והעורך דרור משעני, בעבר עורך מוסף "הארץ, ספרים".

מטרת כתב העת היא ליצור במה עברית לכתיבה עיונית על קולנוע, וגיליונותיו השנתיים יכללו רשימות ומאמרים מאת יוצרי קולנוע, סופרים, אמנים ועוד. במרכז הגיליונות יעמוד ראיון אמנותי-ביוגרפי מקיף עם יוצר מתחום הקולנוע, כמו הראיון שערך משה נתן עם דוד פרלוב בגיליון "קשת קולנוע" המקורי. בימים אלו החל תהליך גיוס המימון ואיתור היוצרים שייקחו חלק בפרויקט. הגיליון הראשון של "קשת קולנוע" המחודש ייצא לאור בנובמבר 2014, כחלק מאירועי חגיגות 25 שנה להקמת ביה"ס.

איונות עם ז'אן לוק גודאר ואקירה קוראסאווה, משאל "קולנוע ואני" שנערך בקרב יוצרים בולטים מכל האמנויות (עמוס קינן, עמוס עוז, יגאל תומרקין, יוסי יזרעאלי, ג'אד נאמן ואחרים), מאמרים על הקולנוע הגרמני החדש, הקולנוע הישראלי הקצר, ועוד.
הגיליון השפיע עמוקות על ההכרה בקולנוע כמדיום אמנותי בישראל ופרץ דרך לקולות חדשים בתעשיית הקולנוע הישראלי, שהביאו להקמת קרן הקולנוע הישראלי ב-1978, ולשינוי מפת הקולנוע הישראלי.

רבעון קשת המיתולוגי, יוצא לאור בציון חמש שנים למותו של עורך "קשת", אהרון אמיר, חתן פרס ישראל לתרגום ולציון עשר שנים למותו של דוד פרלוב, חתן פרס ישראל לקולנוע. "רבעון קשת - קולנוע" יצא לראשונה בשנת 1968 בעריכת אהרון אמיר (עורך ראשי) ומשה נתן (עורך החוברת), פרט לראיון המקיף עם דוד פרלוב, היו בו גם ראיונות עם ז'אן לוק גודאר ואקירה קוראסאווה, משאל "קולנוע ואני" שנערך בקרב יוצרים בולטים מכל האמנויות (עמוס קינן, עמוס עוז, יגאל תומרקין, יוסי יזרעאלי, ג'אד נאמן ואחרים), מאמרים על הקולנוע הגרמני החדש, הקולנוע הישראלי הקצר, ועוד.

הגיליון השפיע עמוקות על ההכרה בקולנוע כמדיום אמנותי בישראל ופרץ דרך לקולות חדשים בתעשיית הקולנוע הישראלי, שהביאו להקמת קרן הקולנוע הישראלי ב-1978, ולשינוי מפת הקולנוע הישראלי.

המהדורה המחודשת 2013  של "קשת - קולנוע" יוצאת לאור ב-1,500 עותקים, לאחר רסטורציה איכותית של דפוס אליניר, עם הקדמה מאת הבמאי רנן שור, מנהל ביה"ס סם שפיגל לקולנוע ולטלוויזיה - ירושלים. אחרית דבר - אורי קליין, מבקר הקולנוע של "הארץ".תומכים בהוצאת המהדורה: קרן רבינוביץ לאמנויות ת"א, עיריית ת"א-האגף לתרבות, סינמטק ת"א, ויזה קאל, פרימור, LG ואופטיקנה.

מחירו המומלץ לצרכן של הספר/כתב העת המורחב הוא 68 ש"ח וניתן לרכוש אותו בכל חנויות הספרים והרשתות המובילות.

 

הדפסה שלח לחבר
הוסף תגובה  תגובות
חיפוש חופשי:
חיפוש לפי ענף:
> עבודה
נורית קידר
יוצרים דוקומנטריים חברי הפורום
הגשות, הקרנות ואירועים שאסור לפספס.
בניית אתרים
הפוך לדף הבית | פרסום באתר | תנאי שימוש | כתוב לנו