הפוך לדף הבית | כניסת חברים | הרשמה | שלום אורח
29 באוקטובר, 2016
ישיבת מועצת הרשות השנייה צפויה להיות סוערת במיוחד
הנושא המרכזי שעל סדר היום: דיון על מדיניות התוכן החדשה של באב"ד. על רקע התקדים המסוכן של ההכרה ב"אלוף העברית" כסוגה עילית, על ידי מנכ"ל הרשות - חברי המועצה צפויים להעלות התנגדותם החריפה
28/11/2013 - [בתעשייה]

מאת מערכת קולנוען

ישיבת מועצה של הרשות השנייה תתקיים היום (28.11) בין השעות 11:00-16:00. הנושא המרכזי שעל סדר היום: דיון על מסמך מדיניות התוכן החדשה של שי באב"ד, מנכ"ל הרשות השניה לטלוויזיה ולרדיו. דיונים על המתווה נערכים כבר במשך שלוש ישיבות.

המועצה צפויה להמשיך לדון בשני היבטים מרכזיים של המתווה: התייחסות לכיצד אפשר להפוך את התכנים לכאלו שלא רק עומדים בנאותות הפקה אלא גם באיכות; שינוי בתמהיל השידורים - צמצום הנפח שהריאליטי תופס היום בלוח השידורים.

ההיבט הראשון, יבחן איך ניתן להבטיח שתכנים שיוגדרו כסוגה עילית יהיו גם איכותיים לפי ראות עיניהם של באב"ד וחברי המועצה. כלומר ניסיון לצקת תוכן לכללים היבשים, בחינה של סרטים ותוכניות לא רק לפי מדדים כמותיים. "המועצה רוצה לתת יותר תוכן ועומק, ליצור מצב בו אמות המידה יהיו יותר איכותיות למדידה", אמר גורם ברשות. "המטרה היא להעלות את הרמה. אנו מקוים שנצליח".

למרות שהדיון בנושא אלוף העברית אינו נמצא על סדר היום, נראה כי הנושא עשוי לעלות בישיבה כך שחברי המועצה ידונו בהחלטה המסוכנת של מנכ"ל הרשות השניה להגדיר את התוכנית "אלוף העברית" כסרט דוקומנטרי, כסוגה עילית - החלטה שהתקבלה באופן עצמאי על ידי ההנהלה. חברי מועצה רבים מתנגדים להחלטה זו וצפויים למחות על כך בישיבה.

כפי שפורסם בקולנוען, הרשות השניה הכירה רשמית בחידון הילדים של קשת "אלוף העברית" - ששודר כסדרה לפני שנה וחצי כסרט תעודה. "אלוף העברית" הוכרה במקור כתוכנית תעודה, אך אז ביקשה קשת מהרשות השניה לשנות את הגדרתה ל"סרט תעודה". מנכ"ל הרשות שי באב"ד נענה לבקשה.

בקשה תמוהה זו, נועדה כדי לסייע לזכיינית לעמוד במכסת הסוגה עילית בה היא מחויבת. כידוע, על פי חוק חייבות זכייניות הטלוויזיה לשדר מכסה מסוימת של סוגה עילית המחולקת לקטגוריות שונות דוגמת דרמה, תוכניות תעודה וסרטי תעודה. על מנת לעמוד במחויבויות מבקשות הזכייניות מעת לעת מהרשות השניה להכיר בתוכניות שאינן מתיישבות עם הגדרה מסוימת כשייכות להגדרה זו.

"הזכייניות משחקות בהגדרות של המחויבויות שלהן במסווה של תכנים ראויים ונקיים. הן תפסו את המשחק ובאופן הזה יצרו דרך חדשה לגמור את הדרמה והדוקו בערוץ 2", אומר אורי רוזנווקס, יו"ר פורום היוצרים הדוקומנטרים, "החוק שקובע שהן חייבות לעשות תוכניות ראויות צריך להיות דבר מובן מאליו".

בהחלטת מנכ"ל הרשות יש תקדים מסוכן, אם תאושר על ידי חברי המועצה תגרום לערעור נוסף של הרגולציה, ותסכן את היצירה בארץ, שגם כך נפגעת שוב ושוב כאשר הזכיינות מנסות לא פעם למציאת דרכים לעקיפת מחויבות התוכן שלהם.

יש לכך השפעה ישירה על היצירה בארץ ועל התוכן המשודר, כך לדוגמא כאשר תוכנית כגון "אלוף העברית" מוכרת כסרט תעודה, הזכיינית יכולה להימנע מהשקעה בדוקומנטרי מחד ומנגד להימנע משידור תכנים שכבר הופקו וממתינים לשידור.

על מנת לסנגר את החלטה לא שגרתית זו אמרו ברשות השניה בשמו של באב"ד כי "הרשות רואה לנכון לקדם ערכים (כגון קידום השפה העברית, החייאתה ולווי הילדים, ע.א.א.) ולכן תמוהה בעינינו הביקורת המועלית כנגד הכרה בתוכנית כה חיובית כסוגה עילית".

בתגובה לכך אמרו היוצרים שאינם מבינים מדוע כאשר זכיינית מפיקה תוכנית בעלת ערך, היא מיד דורשת קיזוז במחויבות התוכן שלה בתמורה.

 

הדפסה שלח לחבר
הוסף תגובה  תגובות
חיפוש חופשי:
חיפוש לפי ענף:
> עבודה
אילת אבינועם עכבר העיר -
אילת אבינועם
כתבים לענייני טלוויזיה ומדיה בעיתונות מודפסת
הגשות, הקרנות ואירועים שאסור לפספס.
בניית אתרים
הפוך לדף הבית | פרסום באתר | תנאי שימוש | כתוב לנו