הפוך לדף הבית | כניסת חברים | הרשמה | שלום אורח
22 באוקטובר, 2016
תל"י מקבלת חיזוק מCISAC הבינלאומי
ארגון הגג הבינלאומי מבקש מהאחראי על ההגבלים העסקיים בישראל ליישר קו עם שאר העולם בנושא התמלוגים ליוצרים. "זהו מכניזם שימושי שדווקא תומך בתחרות" טוען מנכ"ל הארגון
19/12/2013 - [בתעשייה]

מאת: אריאלה אלוש

מאבקה של תל"י על קיומה יוצר הדים בעולם וכעת הארגון מקבל תמיכה גם מארגון הגג לתמלוגים עבור יוצרי קולנוע וטלוויזיה, CISAC. כפי שפורסם בקולנוען, בתגובה לבקשתה של תל"י להסדיר את המשך פעילותה, הגישו חברת פרטנר וזכייניות הטלוויזיה קשת ורשת התנגדות לבית הדין להגבלים עסקיים ובכך גרמו לדיון סוער לגבי המשך קיומה וחשיבות פועלה של תל"י בקרב יוצרים רבים.  

בחודש שעבר, לאות הזדהות עם מאבקה של תל"י, הצהיר CISAC על כוונתו לקיים את הוועידה השנתית שלו בישראל. הארגון, שמאגד תחתיו 227 חברות תמלוגים מ-120 מדינות ברחבי העולם, נקט יוזמה נוספת לשמירה על זכויותיהם של היוצרים בישראל.

במכתב ששלח מנכ"ל CISAC אוליביה הינווינקל, לדיוויד גילה, הממונה על ההגבלים העסקיים, מתאר הינווינקל את המציאות הבינלאומית בתחום זכויות היוצרים ומבקש שישראל תיישר קו בנושא. בדבריו תוקף הינווינקל את גישת הזכייניות אשר דרשו את פירוקה של תל"י, לפיה מדובר במונופול אשר פוגע בתחרות, וקובע כי בעולם אין אח ורע לפירוקה של חברת תמלוגים. "אנחנו כותבים על מנת להביע את דאגותינו הכבדות בנוגע לטענות של הרשות להגבלים העסקיים נגד תלי", כותב מנכ"ל CISAC במכתבו.

עוד נמסר במכתבו, כפי שפורסם ב- ynet, שהאשמות בדבר פגיעה בתחרות אינן תואמות את הגישות הבינלאומיות. "איננו מכירים מדינות אחרות שבהן קיומו של הסכם קולקטיבי במגזר האודיו-ויזואלי הוטל בספק על ידי הרשות המקומית להגבלים עסקיים", כותב הינווינקל. לדבריו, חברת ניהול קולקטיבית, כדוגמת תל"י, מאפשרת פתרון שימושי במקום שהמציאות הכלכלית והשיווקית מהוות מכשול לתגמול ופיצוי על שימוש ביצירות. "זהו מכניזם שימושי שדווקא תומך בתחרות ובגיוון שוק הרישוי של הזכויות האודיו-ויזואליות".

המצב באירופה, לפי הינווינקל, מעוגן בחוק, ומדגיש את התפיסה שחברות תמלוגים נדרשות ומועילות לשוק ולחברה. "חברות תמלוגים מאפשרות למחזיקים בזכויות היוצרים להיות מפוצים על שימושים (ביצירותיהם) שהם לא יהיו בעמדה לשלוט או לכפות בעצמם, כולל בשווקים בינלאומיים. מלבד זאת, יש להן תפקיד חברתי ותרבותי חשוב בקידום הגיוון של הביטויים התרבותיים בכך שהם פותחים פתח שיווקי עבור רפרטוארים קטנים ופחות פופולריים".

אבי שמש, מנכ"ל תלי, עד כמה יכול להשפיע ארגון סיס"ק על החלטות הממונה על הגבלים עסקיים?

"אני חושב שהמכתב אומר אמירה מאוד ברורה ורלוונטי מאוד לדיון שנמצא ברשות להגבלים עסקיים. סיס"ק שלחו את חוות הדעת שלהם באופן אובייקטיבי, אחרי בדיקה שהם ערכו בכ-30 מדינות נאורות בעולם, ומצאו שבהרבה מאוד מדינות באירופה קיים הסדר עם גוף תמלוגים שדואג לזכויות היוצרים שלהם. בשום מקום לא הועמד בספק מעמדה של חברת תמלוגים ומעולם לא נסגרה חברה כזו בגלל התערבות של רשות להגבלים עסקיים כזו או אחרת. ההתנגדות להסדר פעילותה של תל"י עומד בניגוד לכל הגיון סביר ושונה מכל שאר העולם".

מה יקרה לדעתך במידה והממונה על ההגבלים לא ימליץ על המשך הסדר פעילותה של תל"י?

"לעמדתו של הממונה יש השפעה קריטית על עמדת בית הדין, וברשות להגבלים עסקיים יודעים שהם נושאים באחריות גדולה מאוד. הם הגורם עם ההשפעה הקריטית ביותר על עתיד היוצרים ואנחנו מצפים שמי הולך לקבל החלטה בעניין הזה- שהידיים ירעדו לו לפני שיחתום על משהו".

וכיצד יגיבו היוצרים על החלטה כזו?

"ראשית אנחנו יכולים לערער לבית הדין. התסריטאים לא יסכימו לשתוק ויפנו למדינה לפתרון הבעיה.
אך היות שמדובר בנושא בוער שמקבל תמיכה מקיר לקיר והביא להתגייסות המונית של אישי ציבור רבים ופוליטיקאים, מלבד היוצרים עצמם, אני מאוד מקווה שלא נגיע להחלטה שגויה"

הדפסה שלח לחבר
הוסף תגובה  תגובות
חיפוש חופשי:
חיפוש לפי ענף:
> עבודה
סלומון ישראל
תחקירנים חברי פורום דוקו
הגשות, הקרנות ואירועים שאסור לפספס.
בניית אתרים
הפוך לדף הבית | פרסום באתר | תנאי שימוש | כתוב לנו