הפוך לדף הבית | כניסת חברים | הרשמה | שלום אורח
23 באוקטובר, 2016
החדשות המקומיות: מנסים להגיע לפשרה
יו"ר ועדת הכלכלה: אם לא תהייה פשרה בנושא - נאשר את הצעת החוק כפי שתואמה עם ועדת השרים לחקיקה. חיים הר זהב: "העובדים מעדיפים שיפוטרו ולו רק שתישמר החובה לשדר חדשות מקומיות"
25/12/2013 - [בתעשייה]

מאת: יסמין שרייר עוזרי

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ פרופ' אבישי ברוורמן, החלה לדון אתמול בהצעתו של היו"ר לתקן את חוק התקשורת על מנת לאפשר את המשך שידורי החדשות המקומיות בכבלים ובלוויין. בימים האחרונים נפגש ח"כ ברוורמן עם מנכ"ל הוט, הרצל עוזר, מנכ"ל יס, רון אילון, ויו"ר ועד עובדי החדשות המקומיות, חיים הר זהב, כדי למצוא דרך שתאפשר את המשך המחויבות לשידור ציבורי בפריפריה והשמירה על מקומות העבודה של העיתונאים.

"לצערי, אחרי שעות רבות וימים שהקדשתי לנושא הזה, הגעתי למסקנה שהדרך היחידה היא לקדם את הצעת החוק הנוכחית שאושרה בוועדת השרים לחקיקה", אמר ברוורמן בדיון אתמול. כמו כן הוסיף כי "בימים האחרונים הובהר לי, מצד גורמים שונים, שאפשר למצוא דרך להפחית את העלות התקציבית".

נוסח הצעת החוק המתוקנת שאושר בועדת השרים לפני מספר ימים קבע שהמימון להמשך פעילות החדשות המקומיות יהיה על חשבון חברות הכבלים והלווין, בהיקף שנתי של 10 מיליון ₪ להוט ו8 מיליון ₪ לyes-  - הדברים התרחשו זמן קצר לאחר שמועצת הכבלים והלווין החליטה שאין מקום לחדשות המקומיות

ח"כ איציק שמולי העיר אתמול בדיון בנוגע להחלטה זו: "מעניין איזה פיה הגיעה ביום חמישי למועצה, מיד אחרי אישור הצעת החוק בקריאה טרומית". מנכ"ל הוט, הרצל עוזר, אמר כי "מבחינתנו הדיון לידתו בחטא, והוא נועד למצוא סידור עבודה ל-70 עובדים בפורמט שכבר לא צריך אותו, והרייטינג שלו נמוך מאוד ועומד על שברירי אחוזים". עוזר ציין כי הוט ויס הציעו חלופה, של פורמט אקטואליה שיביא את קול הפריפריה, תוך ניסיון לקלוט חלק מהעובדים. הוא הוסיף כי אם הצעת החוק תעבור החברה תגיש עתירה לבג"ץ, בטענה שמדובר בגביית תמלוגים בדלת האחורית.

במקור חובת התשלום על החדשות המקומיות חלה על HOT ובוטלה ב2006, לאחר מכן מימון החדשות המקומיות נעשה מכספי התמלוגים ששולמו על ידי חברות הכבלים והלווין עד שצומצו לחלוטין ב2013. לאחר מכן התשלום לחדשות המקומיות תוקצב מקופת המדינה. יחד עם זאת, גם כיום קיימת חובה רגולטרית על HOT לשדר שידורי חדשות מקומיות ותוכניות מקומיות בענייני היום הנוגעים לאזורים שונים ברחבי המדינה.

יו"ר ועד העובדים של החדשות המקומיות חיים הר זהב התייחס להצעתם החלופית של הוט ויס אמר: "מה שהוצע לנו זה שבהגדרה לא יהיו חדשות מקומיות. הוצע לנו להפוך לתוכנית סמי אקטואלית עם תכנים פריפריאליים", הוא הוסיף ואמר שההצעה ל"תוכנית שבועית/ יומית של ראיונות" אולי תסייע בהבאת קולותיהם של ראשי הערים מהפריפריה אך לא תאפשר הקצאת משאבים שיוכלו להביא את קולו של האזרח מהפריפריה. 

"אני פוחד שבעוד שבוע מהיום אני ועוד 69 עובדים נישאר מובטלים", אמר הר זהב. מנכ"ל הוט הרצל עוזר אמר כי "האבסורד הוא שגם אם תאושר הצעת החוק אף עובד מהחדשות המקומיות לא יועסק אצלנו, וגם אם יכפו עלי לשדר חדשות מקומיות אני אעשה זאת עם העובדים שלי". לדבריו של הר זהב חשיבות קיומם של החדשות המקומיות עולה על שיקולים אחרים, מכיוון שהן נותנות ביטוי לאנשים השקופים, שקולם לא נשמע בתקשורת. "בין האופציה שלא יהיו חדשות מקומיות והעובדים יעבדו לבין האופציה שיהיו חדשות והעובדים לא יעבדו - העובדים יעדיפו את האופציה השניה".

לאור הזמן הקצר שנותר לדיון בנושא, ח"כ גילה גמליאל ביקשה הפסקה בדיון, לצורך דיון מצומצם עם הגורמים, בניסיון להגיע לפשרה שתספק את כל הצדדים. בתום ההפסקה הודיע יו"ר הוועדה כי הייתה התקדמות משמעותית בניסיונות להגיע לפשרה. לדבריו, הניסיון הוא להגיע להסכמה לקלוט את מרבית העובדים, אלה שמתגוררים בפריפריה, ודרוש זמן נוסף כדי להגיע לסיכום. "אם לא תהייה פשרה אפעל להעביר את הצעת החוק כפי שסוכמה עם ועדת השרים לחקיקה", אמר ח"כ ברוורמן.

הדפסה שלח לחבר
הוסף תגובה  תגובות
חיפוש חופשי:
חיפוש לפי ענף:
> עבודה
מרינה שויף
פרי כפרי
שחקנים חברי שח"ם
הגשות, הקרנות ואירועים שאסור לפספס.
בניית אתרים
הפוך לדף הבית | פרסום באתר | תנאי שימוש | כתוב לנו