הפוך לדף הבית | כניסת חברים | הרשמה | שלום אורח
21 באוקטובר, 2016
מאבק תל"י: הוגשה הצעת החוק של חברי הכנסת מירב מיכאלי ועמרם מצנע
הכנסת מתגייסת לעזרת היוצרים: בעוד שבית הדין להגבלים דן בעתידה של תל"י, הוגשה הבוקר הצעת החוק לניהול משותף של זכויות יוצרים שתאפשר את המשך קיומה של תל"י
01/01/2014 - [בתעשייה]

 מאת: יסמין שרייר עוזרי

בעוד שבית הדין להגבלים עסקיים דן בעתידה של תל"י, הבוקר (ד'), הגישו חברי הכנסת מירב מיכאלי (העבודה) ועמרם מצנע (התנועה) באופן רשמי את הצעת חוק שתאפשר את המשך קיומה של תל"י, חברת התמלוגים של התסריטאים והבימאים בישראל. על ההצעה חתומים גם יו"ר הקואליציה ויו"ר סיעת הליכוד ח"כ יריב לוין וחברת הכנסת גילה גמליאל (הליכוד-ישראל ביתנו), ניצן הורוביץ (מרצ), נחמן שי (העבודה) ואיתן כבל (העבודה).

תל"י הוקמה על ידי ציבור התסריטאים והבמאים בישראל וחברים בה כ-1700 תסריטאים ובמאים. היא  חתומה על הסכמי רישיון עם כל גופי השידור, חברות הסלולר, אתרי אינטרנט ועוד, גובה ומחלקת תמלוגים לתסריטאים ולבמאים על השימוש ביצירותיהם. בימים אלו, עתידה של תל"י שרוי בעלטה כאשר בית הדין להגבלים צפוי להכריע בעתידה בתחילת החודש הקרוב, לאור ההתנגדות לקיומה שהוגשה לבית הדין על ידי קשת, רשת ופרטנר.

הטענה המרכזית שעלתה כנגד תל"י, היא שהינה פועלת כמונופול. "מלחמת ההישרדות שלנו היא קשה עד בלתי אפשרית - אין ספק איפה כשל השוק ומיהו הקרטל האמיתי", אמר יו"ר איגוד התסריטאים עמית ליאור השבוע. בעקבות האיום על פרנסתם, יצאו היוצרים לשורת צעדי מחאה ביניהם קמפיין #אנימונופליסט ברשתות החברתיות והפגנה מול בנייני רשת וקשת.

בדברי ההסבר להצעת החוק לניהול משותף של זכויות יוצרים שהוגשה הבוקר בכנסת נאמר: "התמלוגים הינם סכומים צנועים, ועם זאת חיוניים להמשך יצירתם של התסריטאים והבמאים בישראל. התמלוגים מהווים מרכיב קריטי ביכולת היוצר להתקיים נוכח חוסר הוודאות הכלכלית של היצירה". כמו כן צויין שהפנייה לרשות להגבלים העסקיים מייצרת מצב אבסורדי בו כאשר משודר סרט, המוסיקאי, התמלילן, השחקן, הזמר והנגנים וחברות התקליטים יקבלו תמלוגים ורק בנוגע ליוצרים המרכזיים של הסרט, התסריטאי והבמאי יש ערעור לזכותם לתמלוגים. "הואיל ומדובר באפליה בין תסריטאים ובמאים ליוצרים אחרים, מוצע להסדיר את מעמדם במסגרת תאגידים לניהול משותף של זכויות יוצרים ומבצעים".

בהצעת החוק נקבע כי היוצרים יוכלו להקים תאגיד כדי לגבות יחד את זכויות היוצרים שלהם מגופי השידור. במקרים שבהם תתגלע מחלוקת בין התאגיד למשתמשים ביצירות, יעברו הצדדים להליך גישור שייבחר על ידי הצדדים בהסכמה, ואם לא תהיה הסכמה תועבר ההכרעה לבוררות. כל עוד שלא נעשה הליך הבירור לא יהיה רשאי התאגיד לנקוט הליכים משפטיים נגד גוף השידור. 

במקביל להגשת הצעת החוק, הבוקר, שיגרה שרת התרבות והספורט לימור לבנת מכתב לממונה על ההגבלים העסקיים דיוויד גילה בו הביעה את תמיכתה בציבור התסריטאים והבמאים ואת תמיכתה בהמשך קיומה של תל"י: "קיימת הצדקה מלאה, עמוקה ויסודית לאישור תלי. אין תחליף לתמלוגים אשר מאפשרים לתסריטאי והבמאי להנות ולו במעט מהצלחת יצירתו, הצלחה שהביטוי המוחשי שלה הוא השימושים שעושים ביצירתו", כתבה במכתבה.

אבי שמש, מנכ"ל תל"י הגיב על הדברים: "אנו מעריכים את העובדה שהיא לא הסתפקה בהצהרות לתקשורת, אלא העבירה לממונה על ההגבלים עמדה רישמית של משרד התרבות ומדינת ישראל בנושא זכות התסריטאים והבמאים לתמלוגים. זה חשוב וזה גם  מרגש"  עוד הוסיף שמש כי תל"י מעריכה את המקצועיות  של הממונה על ההגבלים ומקווה שיהיו קשוב גם למסר של שרת התרבות ויקבל את ההחלטה לאשר את תל"י כפי שהרשות אשרה את אקו"ם.

הדפסה שלח לחבר
הוסף תגובה  תגובות
חיפוש חופשי:
חיפוש לפי ענף:
> עבודה
תומר אילן
חיים שרגא
שחקנים חברי שח"ם
הגשות, הקרנות ואירועים שאסור לפספס.
בניית אתרים
הפוך לדף הבית | פרסום באתר | תנאי שימוש | כתוב לנו