הפוך לדף הבית | כניסת חברים | הרשמה | שלום אורח
22 באוקטובר, 2016
הר זהב: "מייצרים מובטלים לשם 'פרינציפ'"
הבוקר נערך כנס תמיכה בחדשות המקומיות ובעובדים, אשר הפכו למובטלים בתחילת החודש. שידורי החדשות אמורים להתחדש באפריל, אך נראה כי גם אז העובדים יישארו ללא פרנסה. ועד העובדים טוען כי HOT ו-yes מסרבות לקלוט את העובדים מתוך "נקמנות אישית"
15/01/2014 - [בתעשייה]

מאת: יסמין שרייר עוזרי

כנס תמיכה בעובדים ובשידור החדשות המקומיות נערך הבוקר בנתב"ג, בטרמינל 1, באולם דובדבן. לכנס הוזמנו ח"כים, ראשי רשויות, פרופסורים לתקשורת, סטודנטים מהפריפריה, ועדי עובדים שאינם מהעיתונות, נציגים מוועדי ארגון העיתונאים ו-70 העובדים שפוטרו מהחדשות המקומיות והפכו ב- 1 בינואר למובטלים.

הכנס מתרחש בעקבות המשמעויות העולות מהצעת חוק החדשות המקומיות שאושרה בועדת הכלכלה בקריאה ראשונה. לפי ההצעה שאושרה בכנסת, הוט ויס יישאו בעלות של 5 מיליון שקלים וישדרו את החדשות המקומיות החל מהראשון באפריל 2014 ולמשך שנתיים, בהתאם לכללים שתקבע המועצה לשידורי כבלים ולוויין. 

הצעת החוק המקורית שיזם ברוורמן היתה אמורה לחייב את yes ו HOT בתשלום של 18 מיליון שקל להפקת החדשות המקומיות. אולם במהלך הדיון בוועדה הוחלט כי ניתן להפיק את החדשות המקומיות גם בסכום של 10 מיליון שקל. לאור התנגדות מצד yes  וhot הוחלט לחייבם במחצית הסכום כ-5 מיליון ₪. יו"ר ועדת הכלכלה, אבישי ברוורמן הבהיר בדיון כי בכוונתו ובכוונת חברי הוועדה לדרוש להוסיף לתקציב ההפקה 5 מיליון שקלים נוספים מתקציב המדינה. 

ועד העובדים טוען כי 5-10 מיליון אינם סכום מספק להפקת חדשות מקומיות ראויות וכי הוט ויס מסרבות לקלוט את העובדים הנוכחיים. ביום ד' הבא תדון ועדת הכלכלה בחוק החדשות המקומיות בקריאה שנייה ושלישית, "ועדת הכלכלה תהיה ההזדמנות האחרונה לדאוג לתקציב נורמלי לחדשות המקומיות ולדאוג להמשך העסקת העובדים", מסר ועד העובדים לקראת קיום הכנס.

במהלך הכנס הודיעו העובדים כי בכוונתם להתחיל בשורה של צעדי מחאה בשבוע שנותר עד כינוס ועדת הכלכלה, מתוך כוונה להעמיד את הח"כים בפני בחירה ברורה וחד משמעית: האם הם מתכוונים להציל את החדשות המקומיות או לקבוע את סופן ואת פיטורי העובדים שמרביתם מן הפריפריה. ביום שישי הקרוב יפגינו העובדים מול ביתו של אבישי ברוורמן בת"א. 

יו"ר ועד העובדים של החדשות המקומיות, חיים הר זהב, השיב לשאלות המערכת:

מה מטרת הכנס ומהן הטענות המרכזיות של העובדים?

"הכנס נועד להסביר את החשיבות של החדשות המקומיות, אנו רוצים להחזיר קודם כל את סכום התקציב של החדשות המקומיות ל-18.6 מיליון כפי שהיה בשנה הקודמת, כאשר בסכום הזה לא יעשו 3 מהדורות כמו שעשו עד היום אלא יעשו 5-6 מהדורות. בשנים שקדמו ל2013 תקציב החדשות המקומיות היה אף גבוה יותר ועמד על 25-28 מיליון ₪".

הר זהב הסביר כי 3 מהדורות יצרו איזורי סיקור רחבים מאד אשר לא נותנים מענה מספק לכיסוי האירועים, "אנו רוצים שהחדשות המקומיות יהיה גוף משמעותי ולא לחדש שידוריהן רק כדי לסמן 'וי', כדי להגיד החזרנו את החדשות המקומיות"

"אנו רוצים שהתקציב יעמוד על 18.6 כפי שהיה בהצעת החוק המקורית של ברוורמן ושמועצת הכבלים והלווין תחליט מי יהיה המפיק ותעזור לעובדים - בניגוד למנכ"ל הוט הרצל עוזר שעקרונית לא רוצה להעסיק את העובדים". 

מה באמת לגבי העובדים, הטענה המרכזית היא עניין הגדלת התקציב?

"כמובן שאני רוצה שיקלטו את העובדים - למעט נקמנות אישית אני לא מבין למה לסרב להעסיק את העובדים הקיימים ולהימנע מיצירת אבטלה. אם הרצל עוזר רוצה לנקום בעובדים אין לי מה לעשות נגד זה... לייצר מובטלים בשם פרינציפ? אם זה המוסר של האדם והנורמות... אני לא מורגל בנורמות כאלו וגם חברי הכנסת לא מורגלים לנורמות כאלו".

"אני מאמין שאם מועצת הכבלים והלווין תחליט מי יפיק את החדשות המקומיות, היא, בתור גוף ממשלתי, תדע לתת אקסטרה קרדיט למי שיעסיק כמה שיותר מהעובדים ולא ייצר אבטלה... וגם אם זה לא יקרה לפחות נדע שהשארנו אחרינו לקדנציה הבאה את החדשות המקומיות במצב טוב יותר"

על מי הייתם רוצים שיושת המימון - על חברות הכבלים והלווין או על האוצר? האם זה פתרון ריאלי בעיניכם בהתחשב בהחלטה שהתקבלה בכנסת?

על חברות הכבלים והלווין. צריך לזכור כי מדובר בחובה חברתית של הוט... ואם הרגולטר רוצה לחייב גם את יס, אז בסדר.. המיסים שלנו מימנו את החדשות בשנים האחרונות... הוט זה לא איזו חברה מסכנה, משלמים יותר מ-8 מיליון שח למנכ"ל בשנה...

מה לגבי תקופת הביניים? מה יקרה עם העובדים עד ה-1 לאפריל? האם זו גם אחת הטענות שלכם?

התאריך של ה-1 לאפריל הוחלט באופן שרירותי בועדת הכלכלה, בוודאי שאנו רוצים שחידוש שידור החדשות המקומיות לא יקרה רק באפריל. זה תאריך סתמי שהתקבל לאחר יד, הסיבה היחידה שביקשו את הדחייה היתה כדי לפטר את העובדים.  אם רוצים, אפשר לשדר גם הערב חדשות מקומיות, המערכות מוכנות, העובדים יודעים את העבודה... אין סיבה שתוך שבוע-שבועיים לא נוכל נחזור לעבודה"

הר זהב שיתף בסיפור אישי:

"ביום חמישי האחרון קיבלתי שיחת טלפון מאחד הארגונים החברתיים איתם היינו עובדים. הפעילה אמרה לי: 'יש לי אישה שרוצה לנעול עצמה בבית כי עומדים לפנות אותה מהבית, אולי תבואו לצלם כדי שאולי זה ישכנע אותה לצאת..', היא  הזמינה אותנו בקטע של לדאוג, לא רק בשביל הסיקור - כי זה סוג הדברים שהיינו עושים... אמרתי לה אין לי מצלמה, סגרו אותנו". 

"לחדשות המקומיות תפקיד חשוב עבור האזרחים. למה לגזול מהאזרחים את המקום היחיד שהם יכולים להתבטא? אזרחי ישראל יותר חשובים מהבונוס השנתי"

הדפסה שלח לחבר
הוסף תגובה  תגובות
חיפוש חופשי:
חיפוש לפי ענף:
> עבודה
נדב צדקה
שחם
שחקנים חברי שח"ם
הגשות, הקרנות ואירועים שאסור לפספס.
בניית אתרים
הפוך לדף הבית | פרסום באתר | תנאי שימוש | כתוב לנו