הפוך לדף הבית | כניסת חברים | הרשמה | שלום אורח
28 באוקטובר, 2016
פרשת ההתנצלות של ערוץ 10 בפני המיליארדר שלדון אדלסון: האם הפרוטוקולים יראו אור?
ארגון העיתונאים דרש היום מאילן אבישר: חשפו מה עמד מאוחרי ההתנצלות של ערוץ 10- "לאירוע השלכות רבות החורגות ממערכת היחסים בין הערוץ לאיל ההון". אבישר: "המפוקחים שלחו לנו מכתב בהול בו הם מבקשים לשמור על סודיות הדברים שנאמרו בישיבה"
31/03/2014 - [בתעשייה]

מאת: מערכת קולנוען

ארגון העיתונאים פנה היום (ב') לרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו בדרישה שיחשפו הפרוטוקלים מהדיונים בפרשת ההתנצלות המפורסמת של ערוץ 10 בפני איל ההון שלדון אדלסון. כזכור, בינואר 2011 שידר כתב חדשות 10 אבנר הופשטיין כתבת תחקיר לדיוקנו של אדלסון ועל התנהלותו העסקית. בעקבות הכתבה פרסם הערוץ התנצלות פומבית בפני המיליארדר, התנצלות שגררה התפטרויות מצד בכירים בערוץ כדוגמת מנכ"ל חדשות 10 דאז, ראודור בנזימן וכן רות יובל, עורכת מהדורת "השבוע" . הכתבה הוסרה מאתר חדשות 10  וניתן למצוא אותה ברשת בלבד. לחצו כאן לצפות בכתבתו של הופשטיין חלק ראשון  וכן בחלק השני של הכתבה, ובהתנצלות הפומבית בפני אדלסון.

"פרשת ההתנצלות של ערוץ 10 בפני שלדון אדלסון הייתה אחד האירועים המכוננים ומעוררי המחלוקת בתקשורת הישראלית בשנים האחרונות", כותבים חברי ארגון העיתונאים באיגרת ששוגרה היום ליושב ראש הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו אילן אבישר ומוסיפים, "לאירוע השלכות רבות החורגות ממערכת היחסים בין הערוץ לאיל ההון, ותעיד על כך בין השאר התפטרותם חסרת התקדים של כמה מבכירי הערוץ בעקבותיו".

לפני כחודש מועצת הרשות השניה החליטה לחשוף את תמלילי הדיונים- אולם ללא החלקים בהם לוקחים חלק אנשי ערוץ 10 וחדשות 10- חלק מהותי בפרוטוקלים שעליו הוחלט כי לא ייחשף. הדיון אז אגב, התקיים בהמלצת בג"צ שקבע כי מסמכותה של הרשות הרגולטורית לחשוף את הפרוטוקלים. הדיונים שהתקיימו במאי 2011 הוגדרו כדיונים בדלתיים סגורות, ואולם בסמכות הרשות השנייה להחליט ולפרסם את הדיונים לציבור בדיעבד.

"למרבה הצער, גם היום, יותר משנתיים וחצי לאחר האירוע, עדיין נותרו פרטים רבים חסויים בכל הנוגע למה שהתרחש מאחורי הקלעים של האירוע ולגבי מערכת השיקולים וההחלטות שהתנהלה אף מאחורי גבם של העיתונאים המעורבים בתחקיר"- כותב ארגון העיתונאים במכתב ומוסיף:  "ארגון העיתונאים סבור כי מדובר בסוגיה הרלוונטית לכלל העיתונאים, וכי התנגדותה של מועצת הרשות השנייה למסור לחברת המועצה ד"ר מירב אלוש לברון את הפרוטוקולים של הישיבות בהן היא עצמה השתתפה מעוררת תמיהה לכל הפחות. זאת לאחר שגם בג"צ קרא לרשות לפרסם את הפרוטוקולים של הדיונים סביב הפרשה".

ד"ר מירב אלוש לברון אמרה לקולנוען כי היא מברכת את ארגון העיתונאים על החלטתו להצטרף לדרישה לחשוף את הפרוטוקולים לציבור ללא השחרתם. פנייתם מעידה על החשיבות הרבה שיש לחשיפת הדיון שהתקיים ברשות השנייה בנוגע לפרשה הרעה הזו שגלומה בה סכנה אמיתית לחופש הביטוי בתקשורת הציבורית. היא הוסיפה כי "אילן אבישר מבקש להדחיק את הפרשה הזו ככל האפשר ולהפוך את החלטת המועצה האחרונה לסוף הפרשה. אבל הוא טועה. פרשת "אדלסון-ערוץ עשר-הרשות השנייה" לא תסתיים עד שיתנהל דיון אמיתי על השימוע שהתקיים ויוסקו המסקנות הציבוריות. הרשות השנייה עודנה חייבת כרשות מפקחת חוב גדול לציבור ולעיתונאים שהיו מעורבים בפרשה הזו ואשר חלקם בחרו להתפטר בעקבותיה. הרשות היא גוף ציבורי המחויב בראש ובראשונה לאינטרס הציבורי, לשקיפות ולמנהל תקין ועליה לנהוג בחרדה ממש נוכח ערכים אלו. אני סבורה שבמקרה זה הקלה הרשות על עצמה מתוך נימוקים לא משכנעים. חשיפת השימוע הינה הכרחית גם כדי להפיק לקחים מן הפרשה, שלא מן הנמנע שגם הרשות השנייה עצמה תידרש להם."

 "מירב אלוש לא טרחה להגיע ולעיין בפרוטוקולים"

יו"ר ועדת הרשות השנייה אילן אבישר אמר לקולנוען לגבי המכתב: "יש באיגרת שתי שגיאות קשות מאוד. האחת- בכל שלב הפרוטוקלים של הישיבות היו זמינים לחברת המועצה מירב אלוש, לכן זו טעות גסה להגיד שזה נמנע ממנה כאשר חברת המועצה פשוט לא טרחה להגיע לחדר המצב ולעיין בפרוטוקלים המלאים- ללא השחרה במשרדי המועצה או בחדר המצב שהוקם במיוחד עבור העיון בפרוטוקלים".

אלוש לברון אמרה בתגובה לטענה זו: ראשית, חשוב להדגיש שההצעה לעיין בפרוטוקולים בנוכחות היועצת המשפטית של הרשות ותחת עינה הפקוחה הגיעה אליי רק ב- 15 בינואר - ימים רבים לאחר שהפניתי אליה את בקשתי והיא התעלמה לחלוטין ממנה. ההצעה לעיין בפרוטוקולים עבי כרס ודחוסי מידע ב"חדר מצב" ובנוכחותה  - עומדת בניגוד לזכותי ולחובתי לפקח באופן רציני ובתנאים הוגנים ומלאים על עבודת הרשות והזכיינים (...) חשוב שהציבור וגורמים רלבנטיים אחרים ידעו כי הדיון של הרשות השנייה בנוגע לחשיפת הפרוטוקולים לציבור - בעקבות המלצת בית המשפט העליון - התקיים בלא שחברי המועצה יכלו ללמוד לעומק את החומרים לפני הדיון. מדובר בשימוע שהתקיים לפני זמן רב ואותו "חדר מצב" מדובר, נפתח לחברי המועצה שעתיים בלבד לפני מועד הדיון!  הפרוטוקולים עבים מאוד ושעתיים אינן זמן מספק כדי ללמוד באמת את החומר ולהגיע מוכנים לדיון כה משמעותי. בנוסף, דוברי הרשות מדברים על "הפרוטוקולים החסויים", אבל אני מזכירה שוב כי הפרוטוקול השני, של הדיון שהתקיים ברשות לאחר השימוע, לא הוגדר כלל כחסוי. היועמ"ש עצמה כתבה לי כי אין מניעה שאקבל אותו בדרך הרגילה. אבל גם את הפרוטוקול הזה - שכלל אינו חסוי כאמור - לא קיבלתי עד היום וכל פניותיי בעניין זה לא זוכות למענה כלל וכלל. במובן הזה הרשות השנייה פוגעת בכללי מנהל תקין באופן גלוי ומפורש."

היא סיכמה כי "בכוונתי להמשיך במאמצי לחשוף את הפרוטוקולים לציבור כולו בשם חופש הביטוי, חופש המידע, חשיבות האירוע עצמו שהיה חסר תקדים בנוף העיתונות הישראלית ובשל הצורך להפיק לקחים מן הפרשה הזו על כל היבטיה."

בעבר הייתה זו עמותת "הצלחה" שעתרה לבג"צ בדרישה לחשוף את הפרוטוקלים, בכדי לקבוע כי החלטת המועצה שהתנצלותו של הערוץ בפני אדלסון לא נעשתה בהתערבותם של בעני המניות בערוץ 10 הייתה שגוייה. בג"צ בראשות השופט אשר גרוניס דחה את העתירה. ארגון העיתונאים, ביוזמתם של של דורון גלעזר ורוני לינדר גנץ, יו"ר משותפים לחופש העיתונות של הארגון סבור אף הוא כי האחריות מוטלת על המועצה, כך הוסיפו השניים במכתב:

 "הרשות השנייה היא גוף ציבורי שתפקידו, בין היתר, לוודא כי הגופים עליהם הוא מפקח ובכלל זה ערוץ 10 פועלים באופן תקין, ובהתאם לכללי המינהל התקין והאתיקה. לפיכך, ובשל חשיבות הנושא כפי שתואר להלן, וחשיבות בירור התהליכים שליוו את הפרשה, נבקש להצטרף לבקשתה של אלוש לברון להעביר לה/לקבל לידינו את הפרוטוקולים והמסמכים שאושרו לפרסום על ידי מועצת הרשות השנייה מתוך דיוני הרשות בחודשים ספטמבר עד נובמבר 2011 בנושא פרשת ההתנצלות".

על כך הוסיף אבישר: "השגיאה הקשה השנייה במכתב נוגעת לפרסום הפרוטוקלים לציבור. כזכור, בג"צ דחה את העתירה של עמותת הצלחה והעיר שהוא פונה ליו"ר הרשות לשקול את פרסום הפרוטוקלים לאחר השחרות. הנושא נידון בישיבת מועצה לפני כחודש והתקבלה החלטה לפרסם את הפרוטוקלים לציבור עם השחרה של הקטעים שבהם דנו בנושא עם נציגי ערוץ 10. הסיבה לכך בין היתר היא שהכרזנו על הישיבה כישיבה סגורה שהמשמעות שלה היא בידוק במגבלה הזו על פרסום הפרוטקול. מה שעמד על הפרק זו האמינות שלנו בעיני המפוקחים שלנו- הזכיינים עצמם, שבין היתר במקרה הזה שלחו לנו מכתב בהול בו הם מבקשים לשמור על הסודיות של הדברים שהם אמרו בישיבה".

עוד אמר אבישר לקולנוען כי מבחינת הרשות השניה הנושא מוצה לאחר הדחייה בעתירה לבג"צ, ואין המועצה מתכוונת לקיים דיונים נוספים בנושא חשיפת הפרוטוקולים המלאים לציבור.

 

הדפסה שלח לחבר
הוסף תגובה  תגובות
שני עובדים וותיקים בתעשייה (1/4/2014)
האיש פשוט מביך. איזו עליבות.
הגברת לברון היא הקול הצלול והשפוי והחכם היחיד בכל המועצה המוזרה הזו. מועצה שתיזכר כאחת הגרועות שהיו אי פעם.
אלוש: אל תחששי. כולנו בחוץ יודעים מי הטוב ומי הרע בסיפור הזה.
 
אורטל ששון (3/4/2014)
בתקופה בה עבדתי בערוץ 10 גיליתי להפתעתי שאחד העובדים הותיקים מבצע עבירות חדירה לפרטיות באופן יומיומי. נזהרתי שלא לתקוף אותו בלי שיהיה לי הוכחה מוצקה. זה קרה כאשר הוא חדר לתיבת הדוא"ל שלי ושכח לנקות את ההיסטוריה במחשב העבודה. עובדת נוספת גילתה לי שהוא סיפר לה שעשה זאת. העתקתי את קובץ ההיסטוריה ופניתי להגיש תלונה. כאשר המנהל המשותף שלנו גילה שהגשתי תלונה הוא נתפל אליי במשך שבועות שאמשוך את התלונה. דבר שלא יכולתי לעשות לפי דברי המשטרה. פוטרתי בטוענה מופרכת ומאחר והמשטרה לא הצליחה לשכנע את חברתי לעבודה להעיד, התיק נסגר. לאחר כחודש גם היא פוטרה. לידיעתכם. שם העובד שביצע את העבירה: מיקי כהן. שם המנהל שגיבה אותו: אמיר אנגל. לידיעת עיתונאי ערוץ 10.
 
חיפוש חופשי:
חיפוש לפי ענף:
> עבודה
בועז מסיקה
אקט ע.צלם - וידאו
הגשות, הקרנות ואירועים שאסור לפספס.
בניית אתרים
הפוך לדף הבית | פרסום באתר | תנאי שימוש | כתוב לנו